SONDA : Do jakiego Operatora przeniósłbyś numer?
Play
Orange
T-Mobile
Plus GSM

Większość operatorów zniosła opłaty roamingowe w UE

Dodano: 15.07.2017

Od 15 czerwca obowiązuje zasada RLAH ,,roam like at home"

Zgodnie z uregulowaniami prawnymi UE od 15 czerwca br. miało nastąpić całkowite zniesienie opłat roamingowych na obszarze Unii Europejskiej. Jeszcze miesiac przed tą datą wszystkie sieci komórkowe w Polsce, oprócz Orange, nie zamierzały rezygnować z tych opłat. W połowie miesiąca maja br. wielu operatorów krajowych zaczęło publikować swoje nowe cenniki roamingowe, które miały obowiązywać od 15 czerwca 2017. Niestety wszystkie propozycje (z wyjątkiem Orange) wprowadzały znaczne ograniczenia w usłudze ,,roam like at home". Nowe taryfy przewidywały naliczanie opłat roamingowych po przekroczenia sztywnie ustalonej rocznej puli minut w roamingu.

Wydawało się raczej pewnym, że operatorzy wcześniej czy później, będą jednak musieli dopasować się do wymagań UE.

Używając w niniejszym artykule pojęcia roaming w UE mamy na myśli roaming na obszarze państw Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) . Członkami EOG są państwa Unii Europejskiej oraz trzy kraje: Islandia, Lichtenstein i Norwegia (+ wkrótce prawdopodobnie Wielka Brytania po opuszczeniu UE).

Uczciwa postawa Orange

Pierwszym operatorem, który oficjalnie zadeklarował zniesienie opłat roamingowych był Orange. Już 14 maja br. zaprezentował on nowe zasady korzystania z roamingu w UE, które dotyczyły klientów sieci Orange i Nju mobile. Zasady te były (i są obecnie) bardzo zbieżne z regulacjami Unii Europejskiej i zasadą ,,Roam like at home". 

Według nowej propozycji klienci abonamentowi, którzy korzystają z ofert typu no-limit (czyli ponad 80% wszystkich abonentów)  będą nadal korzystali na terenie UE z nielimitowanych rozmów czy sms/mms-ów. Jeśli chodzi o pakiety danych to będą one nieco mniejsze niż w kraju ale nadal bezpłatne do wysokości ustalonego dla danego planu taryfowego limitu. Na przykład dla Smart Plan LTE 65,98 limit danych na terenie UE wynosi 3,06 GB.

Abonenci, którzy nie korzystają z ofert no-limit są rozliczani wg stawek krajowych.  Jeśli na przykład abonent posiada pakiet 300 minut w ramach abonamentu, to będzie mógł go wykorzystać również na rozmowy w roamingu w krajach UE. Po wykorzystaniu pakietu 300 minut abonent zapłaci za połączenia według tej samej stawki w kraju i w roamingu. Podobne zasady obowiązują dla klientów prepaid.

Roaming w T-Mobile

Drugim operatorem w Polsce, który dostosował się do zasady ,,Roam like at home" był T-Mobile. Nowa oferta zaprezentowana została 7 czerwca br. i jest podobno w 100% zgodna z zasadą ,,roam like at home".

W T-Mobile wszyscy klienci (abonamentowi i prepaid) korzystający z nielimitowanych pakietów rozmów, SMS-ów i MMS-ów będą mogli z nich korzystać również w całej Unii Europejskiej. Dotyczy to także w ograniczonym zakresie pakietów danych w roamingu w UE. Obowiązuje tu zasada, że im wyższy abonament (czy pakiet usług prepaid) zawierający pakiet danych, tym większy jest pakiet danych, z którego można skorzystać w roamingu bez dopłaty.

Na przykład w popularnych ofertach Supernet, otrzymamy w opcji T1 za 29,95 złotych oprócz nielimitowanych rozmów dodatkowo możliwość wykorzystania 1,55 GB danych ze swojego krajowego pakietu w roamingu w UE.

W ofertach T-Mobile na kartę, Heyah czy tuBiedronka krajowe pakiety minut, SMS-ów i MMS-ów oraz pakiety danych, będą dostępne również w roamingu w UE. Na przykład w ofercie T-Mobile na kartę z nielimitowanymi rozmowami i SMS-ami oraz pakietem 10 GB w kraju, w roamingu w UE otrzymamy nielimitowane rozmowy i SMS-y oraz 1,25 GB danych w ramach pakietu opłaconego w kraju.

Roaming w Play

Nowe zasady korzystania z roamingu w UE Play zaprezentował stosunkowo późno bo 2 dni przez datą graniczną, którą jest 15 czerwca. Play zapewne zdawał sobie sprawę z problemów jakie mogą wyniknąć z niedostosowania się do rozporządzenia Komisji Europejskiej.  

Od 15 czerwca 2017 r. wszyscy klienci Play, którzy w ramach umowy posiadają pakiety minut, sms/mms-ów (limitowane lub nielimitowane) mogą korzystać z nich w Unii Europejskiej na takich samych warunkach, jak w kraju. Dotyczy to zarówno klientów abonamentowych jak i użytkowników na kartę. Również połączenia i wiadomości przychodzące są bezpłatne.

Jeśli chodzi o transmisję danych to wielkość pakietu danych jest mniejsza niż w kraju i jest uzależniona od wartości abonamentu lub zakupionego w ofertach na kartę pakietu usługowego. 

Na przykład w ofercie Formuła Duet M przydzielony jest pakiet 4,26 GB (dla dwóch osób) na korzystanie z internetu w roamingu UE.

W przypadku klientów prepaid limity danych uzależnione są od oferty i pakietu usług, z którego korzysta dany użytkownik. Na przykład pakiet 2GB za 9zł na 30 dni daje 0,45 GB internetu w UE.

Plus zgodny z zasadą RLAH

Plus jako ostatni operator z ,,wielkiej czwórki" dopasował zasady korzystania z roamingu na terenie UE do wymagań ,,Roam like at home". Nowe zasady obejmują klientów sieci Plusa i Plusha.

Zgodnie z przedstawioną na stronie firmowej operatora informacją od 15 czerwca klienci sieci Plusa i Plusha (abonenci jak i użytkownicy na kartę) nie będą ponosili podczas swoich zagranicznych podróży dodatkowych opłat za korzystanie z połączeń głosowych, SMS, MMS i za usługi transmisji danych w ramach przyznanych pakietów roamingowych.

Jeśli chodzi o transmisję danych w roamingu to jest ona podobnie rozwiązana jak u pozostałych operatorów. Przydzielone do określonych taryf pakiety danych mogą być tylko częściowo wykorzystane w UE.

Nie zawsze bez opłat roamingowych

Pamiętajmy jednak, że każdy operator zgodnie z zasadami ,,fair use polisy" może dodatkowo nałożyć na nieuczciwych klientów opłatę roamingową w wysokości nie większej niż maksymalne stawki hurtowe w roamingu tj. obecnie będą to takie wartości jak: 0,032 euro za minutę rozmowy, 0,01 euro za SMS i 7,7 euro za 1 GB.

 

Autor: Krzysztof Nieścioruk
Źródło: www
Zobacz więcej nowości

więcej
więcej
© Przeniesieniegsm.pl Wszelkie prawa zastrzeżone 2011